



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 1.1 mm |
| Interface | I²C, SMBus |
| Number of I/Os | 16 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Nominal Supply Current | 135 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542310000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Operating Supply Current | 135 µA |
Stock: 6071
Distributors
pcbx
Unit Price$1.09517
Ext.Price$1.09517
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.09517 | $1.09517 |
| 10 | $0.80706 | $8.07060 |
| 25 | $0.73866 | $18.46650 |
| 50 | $0.69687 | $34.84350 |
| 100 | $0.65744 | $65.74400 |
| 300 | $0.62366 | $187.09800 |
| 500 | $0.59161 | $295.80500 |
| 1000 | $0.57280 | $572.80000 |
| 3000 | $0.55632 | $1668.96000 |
| 5000 | $0.54031 | $2701.55000 |
